Paylaş | 04 Şubat 2022

2022 Kış Dönemi İkinci Grup Staj Sertifika Töreni

Anayasa Mahkemesinde stajlarını tamamlayan ikinci grup lisans öğrencileri Staj Katılım Sertifikalarını aldı.

Anayasa Yargısı alanında bilgi ve tecrübe kazanmak üzere 24 Ocak ­– 4 Şubat 2022 tarihleri arasında 33 farklı fakülteden 59 öğrenci staj programına katıldı. Norm denetimi, bireysel başvuruda kabul edilebilirlik kriterleri ve temel hak ve özgürlüklere ilişkin dersler alan stajyer öğrenciler Anayasa Mahkemesi raportörleri ile karar müzakereleri gerçekleştirdi. Stajyer öğrenciler Anayasa Mahkemesi üyelerini de ziyaret ederek anayasa yargısının işleyişine dair sohbet etme imkânı buldu. 

4 Şubat Cuma günü Anayasa Mahkemesi Yüce Divan Salonu’nda sertifika töreni gerçekleştirildi. Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan sertifika töreninde yaptığı konuşmada insan olduğu yerde hukuka her zaman ihtiyaç olacağını vurguladı. Hukuk sisteminin sağlıklı işlemesi için kurumların, kuralların ve kişilerin belirleyici faktörleri oluşturduğunu belirten Başkan Arslan, öğrencilere bu unsurların kalitesinin önem taşıdığını vurguladı.

Stajını tamamlayan öğrencilere katılım sertifikaları Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan ve Başkanvekili Hasan Tahsin Gökcan tarafından verildi.