Paylaş | 23 Şubat 2024

Kış Dönemi Dördüncü Grup Hukuk Öğrencileri Stajlarını Tamamladı

Anayasa Mahkemesinde stajlarını tamamlayan kış dönemi dördüncü grup lisans öğrencilerine Staj Katılım Sertifikaları verildi.

Anayasa Yargısı alanında bilgi ve tecrübe kazanmak üzere 12-23 Şubat 2024 tarihleri arasında staj yapan öğrenciler Staj Katılım Sertifikalarını aldı. Bu grupta 40 farklı üniversiteden 103 öğrenci yer aldı.

Sertifika töreninde öğrencilere hitap eden Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, konuşmasına hukukçuluğun dünyanın en kadim mesleklerinden biri olduğunu hatırlatarak başladı. Devletin varlığı, başarısı ve gelişmesi için en temel ilkenin hukuk olduğunu belirten Başkan Arslan “Hukuk, devletin damarlarında dolaşan kandır.” dedi.

Konuşmasında akıl, ahlak ve adalet kavramları üzerinde duran Başkan Arslan “Akıl vesayet kabul etmez, akıl özgürlüğü gerektirir. Aklınızı kullanmaktan çekinmeyin, aklınızı paslandırmayın! Başkalarının sizin yerinize düşünmesine izin vermeyin. Size dayatılan ambalajlanmış doğruları değil, sorguladığınız doğruları tercih edin.” diyerek hukuk fakültesi öğrencilerine tavsiyelerde bulundu.

Adaletin söylem değil eylem meselesi olduğunu vurgulayan Başkan Arslan, Prof. Dr. Ali Fuat Başgil'in "En iyi anayasa en iyi uygulanan anayasadır. En kötü anayasa da hiç uygulanmayan anayasadır." sözüne atıfta bulunarak kaliteli kuralların, kaliteli kurumlar ve kaliteli kişiler ile bir araya geldiğinde ve en doğru şekilde uygulandığında anlam kazanacağını ifade etti.

Başkan Arslan, konuşmasının sonunda staj programını başarıyla tamamlayan öğrencilere meslek hayatlarında başarılar diledi.

Stajını tamamlayan öğrencilere katılım sertifikalarını Anayasa Mahkemesi Genel Sekreteri Murat Şen verdi.