Paylaş | 18 Şubat 2022

2022 Kış Dönemi Üçüncü Grup Staj Sertifika Töreni

Anayasa Mahkemesinde stajlarını tamamlayan üçüncü grup lisans öğrencileri Staj Katılım Sertifikalarını aldı.

Anayasa Yargısı alanında bilgi ve tecrübe kazanmak üzere 7­–18 Şubat 2022 tarihleri arasında 25 farklı fakülteden 75 öğrenci staj programına katıldı. Norm denetimi, bireysel başvuruda kabul edilebilirlik kriterleri ve temel hak ve özgürlüklere ilişkin dersler alan stajyer öğrenciler Anayasa Mahkemesi raportörleri ile karar müzakereleri gerçekleştirdi. Stajyer öğrenciler Anayasa Mahkemesi üyelerini de ziyaret ederek anayasa yargısının işleyişine dair sohbet etme imkânı buldu. 

18 Şubat Cuma günü Anayasa Mahkemesi Yüce Divan Salonu’nda sertifika töreni gerçekleştirildi. Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan sertifika töreninde yaptığı konuşmada insanın doğasının hukuka ve hukukçuya ihtiyacı ortaya çıkardığını belirterek hukuk ve adaletin insanın temel erdemleri olduğuna vurgu yaptı. Başkan Arslan; kendilerini geliştirmeleri, dil öğrenmeleri, bilgi ve birikimlerini topluma faydalı olmak için kullanmaları ve yaptıkları işin felsefesini öğrenmeleri konusunda tavsiyelerde bulunduğu öğrencilere meslek hayatlarında başarılar diledi. 

Stajını tamamlayan öğrencilere katılım sertifikaları Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Kadir Özkaya ve Anayasa Mahkemesi Üyesi Recai Akyel tarafından verildi.